Ministerul de Externe palestinian a salutat Declarația de la New York
Ramallah, 30 iulie (Hibya) – Ministerul palestinian al Afacerilor Externe și al Diasporei a salutat Declarația de la New York privind soluționarea pașnică a problemei palestiniene și implementarea soluției celor două state, adoptată de Arabia Saudită și Franța în calitate de copreședinți ai conferinței internaționale, împreună cu liderii grupurilor de lucru.
Ministerul de Externe și al Diasporei al Palestinei a salutat Declarația de la New York, adoptată de Arabia Saudită și Franța ca și copreședinți ai conferinței internaționale, împreună cu liderii grupurilor de lucru, referitoare la soluționarea pașnică a problemei palestiniene și implementarea soluției celor două state.
Ministerul a apreciat angajamentele statelor de a lua măsuri concrete, ireversibile și limitate în timp pentru realizarea unui stat palestinian independent, suveran și viabil, precum și de a-i oferi sprijin politic și economic, în conformitate cu rezoluțiile relevante ale ONU, referințele de la Madrid – în special principiul „pământ pentru pace” – și Inițiativa Arabă pentru Pace.
Espaniol News Agency Romania News Agency