Sybiha: Japonia a arătat că nu suntem singuri
Kiev, 23 iunie (Hibya) - Ministrul ucrainean de Externe Andrii Sybiha a anunțat că, în cadrul întâlnirii cu ministrul de stat pentru afaceri externe al Japoniei, Kunimitsu Ayano, au discutat despre războiul Rusia-Ucraina, securitatea regională și procesul de reconstrucție.
Ministrul ucrainean de Externe Andrii Sybiha a avut o întrevedere cu ministrul de stat pentru afaceri externe al Japoniei, Kunimitsu Ayano.
Mulțumind Japoniei pentru sprijinul acordat, Sybiha a declarat: „Japonia a fost alături de Ucraina încă din primele zile ale invaziei pe scară largă a Rusiei și a demonstrat că nu suntem singuri”.
Referindu-se și la riscurile generate de cooperarea militară dintre Rusia și Coreea de Nord, Sybiha a afirmat: „Securitatea euro-atlantică și cea indo-pacifică devin din ce în ce mai interconectate”.
Espaniol News Agency Romania News Agency