Sybiha: Presiunea asupra Moscovei trebuie intensificată pentru pace
Kiev, 30 august (Hibya) - Ministrul ucrainean de externe Andrii Sybiha s-a întâlnit cu viceprim-ministrul Olandei, Frans Timmermans.
Ministrul ucrainean de externe, Andrii Sybiha, a declarat că în cadrul întâlnirii sale cu viceprim-ministrul olandez, Frans Timmermans, au discutat despre parteneriatul Ucraina–Olanda, securitatea europeană și procesul de tragere la răspundere a Rusiei pentru crimele comise.
Sybiha a menționat că a oferit informații despre cele mai recente evoluții în eforturile de pace din Ucraina și a transmis politicile de violență pe care Rusia le continuă. El a subliniat că singura cale către pace este intensificarea presiunii internaționale asupra Moscovei.
Mulțumind Olandei pentru sprijinul său constant acordat Ucrainei, Sybiha a afirmat că relațiile puternice dintre cele două țări se bazează pe valori comune și legături strânse între popoare și și-a exprimat dorința de a dezvolta și mai mult aceste relații.
Espaniol News Agency Romania News Agency