Costa: Vom aprofunda și mai mult parteneriatul nostru cu Moldova
Bruxelles, 22 iunie (Hibya) - Președintele Consiliului Uniunii Europene (UE), Antonio Costa, a declarat că al doilea Summit UE-Moldova are loc într-un moment critic și că parteneriatul cu Moldova va fi consolidat și mai mult.
Președintele Consiliului UE, Antonio Costa, a făcut declarații referitoare la cel de-al doilea Summit UE-Moldova.
Subliniind că summitul are loc chiar înainte de începerea negocierilor privind pachetul de capitole fundamentale, Costa a spus: „Al doilea nostru Summit UE-Moldova nu ar fi putut avea loc într-un moment mai potrivit, imediat după un punct de cotitură cu adevărat istoric și chiar înainte de lansarea negocierilor privind pachetul de capitole fundamentale”.
Costa a precizat că, împreună cu Maia Sandu, își propun să dezvolte cooperarea dintre UE și Moldova, adăugând: „Astăzi, împreună cu președinta Maia Sandu, vom aprofunda și mai mult parteneriatul nostru”.
Espaniol News Agency Romania News Agency